Sport Showroom – kompozycja przestrzeni ECT-Club

Budowa butiku odzieżowego sprzedaży detalicznej niesie ze sobą szereg wyzwań i wiąże się z wieloma aspektami.

Dobrze zaprojektowane wnętrze sklepu modowego (retail design) tworzy atmosferę zakupową, wpływa na emocje i wrażenia zmysłowe konsumenta.

Rozpoznanie grupy docelowej (targetu) i zdefiniowanie sposobu komunikacji. Trzeba doskonale znać swoją ofertę i posiadać precyzyjną wiedzę czyje potrzeby zaspokaja. Koncepcja i styl wykonania sklepu sprzedaży detalicznej zależy od oczekiwań grupy docelowej. Priorytetem jest więc ustalenie przewodniego tematu, dopasowanie języka i stylu komunikacji, który będzie oddziaływał już na witrynie i wprowadzi konsumenta do wnętrza sklepu. Jakość i styl wykonania sklepu powinien być odbiciem oczekiwań klientów. Spójny i konsekwentny przekaz to wyróżnik marki i istotny składnik jej wizerunku.

Visual merchandising wspomaga proces kształtowania osobowości marki, nadaje jej charakter i oryginalność. Merchandising powinien obejmować całe środowisko sklepowe poczynając od układu funkcjonalnego, sposobu eksponowania towarów, komunikację z konsumentem poprzez aspekty oddziaływania na zmysły klienta pobudzając wrażenia wzrokowe, słuchowe, zapachowe i dotykowe. Jest wkładem w strategię marki. Ma na celu nie tylko zainteresowanie klienta, ale też odróżnienie od konkurencji. Styl komunikacji musi być ściśle skorelowany z grupą docelową.

Witryna sklepu stanowi zaproszenie do środka. Od 3 do 8 sekund- to czas, żeby przekonać konsumenta do przekroczenia progu sklepu. Ekspozycja witryny powinna generować zainteresowanie konsumenta, powinna orientować klienta o charakterze sklepu i o jakości produktów. Powinna zachęcać konsumenta do wejścia, wywołać chęć zakupów i pośrednio generować sprzedaż. Witryna to też sposób na prezentację ekspozycji związanej z wydarzeniami sezonowymi i świętami. Może stać się skutecznym narzędziem promowania trendów w modzie i prezentacji najnowszej kolekcji. Ekspozycja witryny musi się stale zmieniać- niech informuje powracających klientów o nowej kolekcji. Może być zbudowana w sposób ukazujący wnętrze sklepu lub intrygująco go zasłaniać. Ważne są nacisk na detale i estetyka całej kompozycji.

Wszystko co jest w sklepie ma za zadanie zatrzymać klienta wewnątrz tak długo jak to możliwe. Strefa wejścia jest strefą przejściową gdzie klient odbiera pierwsze bodźce i wyczuwa atmosferę, środowisko w jakim się znajduje. To miejsce, w którym klient buduje obraz i postrzeganie marki. Dowiaduje się czy znajduje się we właściwym miejscu. Człowiek po zmianie środowiska przystosowuje się do nowego miejsca nowych odczuć zapachowych, słuchowych, wizualnych, a także do innej temperatury otoczenia. Dlatego ważne jest by strefę przejściową efektywnie wykorzystać. Ma ona utwierdzić klienta w przekonaniu, że warto pozostać w sklepie i skłonić do etapu testowania.

Dopasowanie języka i stylu komunikacji do grupy docelowej. Wszechstronne oddziaływanie na emocje konsumenta. Visual merchandising jako estetyczny kontekst marki.

to kluczowe zadania, niezbędne w budowaniu świadomości marki

Branża: Moda | Lokalizacja: Centrum Handlowe Blue City Warszawa | Realizacja: luty 2013r.
Zakres: doradztwo materiałowe + produkcja + instalacja i serwis

Atmosfera powinna pobudzać wszystkie zmysły. Należy zadbać o pozytywne wrażenia zmysłowe. Odpowiednia organizacja przestrzeni handlowej zaprojektowana z dbałością o przestrzeń dla klienta, forma mebli, sposób prezentacji odzieży, prawidłowo dobrane oświetlenie, odpowiednia muzyka i zapach budują nastrój i oddziałują na umysł konsumenta. Design sklepu, kolory i elementy wyposażenia sycą wzrok konsumenta. Należy rozważyć na ile wyposażenie ma być wyraziste, wymowne, ekspresyjne, a na ile ma stanowić tło dla produktów. Prawidłowo zaaranżowana przestrzeń pozycjonuje markę w świadomości klienta i koncentruje jego uwagę na towarach.

Manekiny służą przedstawieniu klientowi produktów w zastosowaniu. Sprawdzają się przy prezentacji najnowszej kolekcji. Umożliwiają przedstawienie jej w pełnym wymiarze i mogą pełnić funkcję sugestywną prezentując gotowe kolekcje tematyczne wszystkich części garderoby. To sposób na ułatwienie wyboru klientowi. Rekwizyty mogą stanowić ciekawe uzupełnienie ukazując zastosowanie w praktyce. Wiązanie produktów (cross merchandising) w zestawy zwiększa sprzedaż.

Odpowiednio dobrana muzyka odwraca uwagę od upływającego czasu, tworzy atmosferę zakupową i promuje wizerunek marki. Na nastrój klienta wpływa jej natężenie, tempo i wysokość tonów.

Zapach (aromamarketing). Aromatyzacja pomieszczeń stwarza prozakupową atmosferę, ma natychmiastowy wpływ na zachowanie i samopoczucie. To narzędzie wspomagające komunikaty budujące wizerunek marki. Indywidualnie dobrana kompozycja zapachowa wpływa na postrzeganie marki i pomaga klientowi odróżnić ją od innych. Aromat wpływa na połączenie wcześniej przeżywanych przyjemnych doznań i wspomnień z nowymi sytuacjami.

Układ funkcjonalny sklepu odzieżowego.

Światło tworzy komfortowe środowisko
Poziom jasności jak i barwa światła nie pozostają bez znaczenia. Światło może pobudzać lub uspokajać. Różne poziomy oświetlenia mogą wpływać na ilość spędzanego czasu w sklepie, przyspieszać bądź spowalniać tempo zakupów. Światło ogólne jako element wnętrza oświetla całą powierzchnię sklepu. Światło kierunkowe o wąskim kącie świecenia skupione na prezentacji konkretnych produktów doprowadzi do nich klienta i zmotywuje do zakupu.

Komunikacja cyfrowa- digital merchandising
Digital Signage pełni funkcję informacyjną, skutecznie przyciąga uwagę konsumenta, buduje wizerunek marki i jest czynnikiem zwiększający jej wartość. Ekrany cyfrowe są skutecznym narzędziem promowania trendów mody, dostarczania użytecznych informacji klientom i wsparciem sprzedaży.

Wpływaj na emocje klientów i spraw, by zakupy były przyjemnością

Wszystkie powyżej opisane zagadnienia wpływają na decyzje zakupowe przez wywoływanie stosownych emocji. W sprzyjającym otoczeniu konsumenci skłonni są zapłacić wyższą cenę za produkt. Prawidłowo zaprojektowane środowisko sklepu detalicznego kształtuje wyobrażenie o produkcie i stanowi o jego jakości. To rodzaj promocji pomagający tworzyć niepowtarzalny wizerunek lokalu zapewniający jego rozpoznawalność.
Wszystkie działania muszą być skoncentrowane i spójne – kierowane do konkretnej grupy docelowej, wpływać na decyzje zakupowe i zachęcać do trwałej relacji z marką.

Vielme shopfitting
Doświadczenie zakupowe, nawiązanie relacji, utożsamianie się z marką

Skontaktuj się z nami. Umówimy spotkanie. Zapoznamy się z Państwa branżą i produktami. Ustalimy jakie są oczekiwania Państwa klientów. Opracujemy koncept, wykonamy projekt. Zajmiemy się produkcją logistyką i dokumentacją.

Write a comment
pl_PLPolish
pl_PLPolish